Bir Şeftali Bin Şeftali epub indir
Uncategorized

Bir Şeftali Bin Şeftali PDF İndir

Bir Şeftali Bin Şeftali PDF indir, Kitabın yazarı Samed Bahrengi’dir. Kitap 2005 yılında basılmıştır. Sitemizden Bir Şeftali Bin Şeftali e-Kitap indirebilirsiniz veya okuyabilirsiniz, Çocuk , Hikaye (Öykü) ve Edebiyat kategorisinde bir kitaptır.

  • Adı: Bir Şeftali Bin Şeftali
  • Yazar: Samed Behrengi
  • Baskı tarihi: 2005
  • Sayfa sayısı: 63

Bir Şeftali Bin Şeftali Kitabı Ön Okuma

Gelişmişim, büyümüşüm, kocaman bir ağaç olmuşum, Polat ve Sahip Ali tırmanmışlar, dallarımı silkiyorlar. Köyün tüm yoksul çocukları toplanmış. Düşen şeftalilerim havada kapışılıyor… Ağızlarını şapırdatarak büyük bir zevkle yiyorlar. Şeftalilerin suları çenelerinden çıplak göğüslerine, göbeklerine akıyor. Yalınayak başıkabak bir oğlan, Polat’a sesleniyor habire: •Polat be, bu yediklerimizin adı ne söylesene. Eve dönünce nineme anlatmalıyım ne yediğimi, hem de çok yediğimi. Ama öyle lezzetli ki tadına doyum olmuyor. Ne kadar olsa yerim. Bahse girerim hiç de doyamam tadına.» İki küçük çocuk daha vardı. Üstleri başları çıplak, çırılçıplak, ağızlarında burunlarında sinekler uçuşuyor. Her birinin elinde irice bir şeftali. Isırıp ısırıp keyifle yiyorlardı.

Aklımda kalanlar bunlar, işte… Ha, şimdi anımsadım son gördüğüm düşü:
Badem çiçeğini gördüydüm. Hastayım, baygın düşmüşüm. Birden yumuşak bir ses yükseldi, bu sesle birlikte toprağın altına sızan tanıdık hoş kokular da duydum. Ses: «Ey badem çiçeği, beri gel, hadi ıtrinı güzel şeftalinin yüzüne üfle,» diyordu. «Uyandıramazsan, ellerinle yüzünü, gövdesini okşa. Okşa ki gül kokusu tenine sinsin. Hem de uyandır artık onu, şimdi filizlenme zamanıdır. Tüm çekirdekler uyanıyor.»

Badem çiçeğinin kokusu, beni okşa-yan elleri öylesine hoşuma gitmişti ki, yaşam boyu sürsün istedim. Hep baygın yatsam keşke. Ama olmaz ki… Uyanmalıydım. Ayıktım ama baygın gibi görünmek istedim. Badem çiçeği güldü bu halime: «Hadi nazlanma canım, içindeki yaşam tohumu yeşermek üzere. Hadi kalk artık, kocaman bir ağaç olup meyve ver-meye can atan sen değil miydin?» Badem çiçeği bir gelin kadar güzeldi. Giysisi kar gibi tertemiz ve güzel, yanakları al aldı. Ben kar görmüş değildim. Ama şeftaliyken karın ne olduğunu ağaç anamdan işitmiştim bir gün. Badem çiçeğine az önce kiminle konuştuğunu sordum, onu bana kimin gönderdiğini bilmek istiyordum. Kollarını boynuma doladı, öptü beni, sonra güle-Tek: «Gövdende ne iriyimiş,» dedi.. «Kollarımın arasına sığmıyorsun. Yanınızdaki ilkbahardı… Beni sana o yolladı, yeşerip filizlenmenin zamanı gelmiş, öyle dedi.»

Aşşağıdan Samed Behrengi Bir Şeftali Bin Şeftali e-Kitap indirebilirsiniz.| Bir Şeftali Bin Şeftali PDF indir veya okuyabilirsin.

Bir Şeftali Bin Şeftali PDF İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir