Edebiyat PDF Kitap İndir,  Senarya - Tiyatro

Bu Hesapta Yoktu pdf indir

Ostrovski’nin 1800’lü yılların sonuna doğru yazdığı tiyatro eseri Bu Hesapta Yoktu. İçinden dersler çıkarılabilecek bir klasik.

Toplumda ikiyüzlülüğü ya da sahtekarlığı ortaya çıkan birini darağacına asmaktan acayip zevk alırız. Ama o kimseyi ikiyüzlü yapan şartları sağlayan belki de bizizdir.

Karısını döven bir sanatçıyı kınama yarışına giren bizler, onu meşhur edenin de biz olduğumuzu görmeyiz.

Oyundaki karakter de güzel bir yaşamdan sıkıntılı bir yaşama düşüyor aynı yazar gibi. Sonra toplumdaki yüksek kesimde yer alan insanların sahteliklerini bir bir yüzlerine vurmak yerine onları adeta pohpohlayarak kendisine saygı duyulmasını sağlıyor. Kiminin konuşmalarını yazıyor, kiminin verdiği öğütleri can kulağıyla dinliyormuş gibi yapıyor. Bilirsiniz yaşlılar kendilerinin dinlenmesini çok severler.

şu alıntı kitabın konusu için tam isabet olacak.

“Moskova’da başarı kazanmanın yolu nedir?

Hiçbir iş görmeyeceksin ama çenen makas gibi işleyecek.”

Bu yaptıklarının hepsini de bir bir günlüğüne yazıyor.

“Şu günlük, benim sır ortağım olacak. İçimde kabaran zehri buraya akıtacağım. Dudaklarımdan bal dökülecek. Gecenin ıssızlığında yapayalnız, insanların küçüklüğünü yansıtan bu öyküleri yazacağım. Sadece kendim için. Yazar da ben, okur da.”

Yazan da o okuyan da o. Ama hesaba katmadığı bir şey var. Başka bir okuyan daha çıkınca işler farklı boyut alıyor ve o zaman da günlüğüne yazdığı bütün şeyleri o insanların yüzüne tek tek söylüyor.

Hepsi gerçeklerin farkında ama gururlarına yediremiyorlar ancak bir süre sonra kabul etmek zorunda kalıyorlar. Gerçeklerle yüzleşemeyen insanlar hep aldatılmış olarak kalacaklardır.

GLUMOV – Ya benim namussuz olduğuma kim karar verdi? Hanginiz? Siz mi Bay Krutitski? Ben makalenizi yeniden yazarken mı o keskin zekanız namussuzluğuma kanaat getirdi?

Yoksa dürüst bir insanın böyle iğrenç bir işe alet olamayacağına mı karar verdiniz? Belki de evime geldiğiniz gün, o tumturaklı ama saçmasapan sözlerinizr hayran kaldığım, neredeyse ayaklarınızı yalayacak kadar alçaldığım için namussuz damgasını bastınız bana.

Hayır, hayır. O zaman beni kucaklamaya hazırdınız. Şu günlük elinize geçmeseydi, ölünceye kadar namuslu bir adam sayardınız beni.

Sizin şu pek yüksek sosyetenizde yalnızca günlüğümü yazarken namusluydum.

Bu Hesapta Yoktu pdf indir

Bu Hesapta Yoktu pdf indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir