Edebiyat PDF Kitap İndir,  Roman PDF İndir

Dar Kapı – André Gide

Yazar bu kitabında erdem veya ilahi aşk ile sevgiliye duyulan aşk arasında seçim yapmak zorunda kalan Alissa ve Jerome’nin hikayesini anlatıyor.Her zamanki sade ve akıcı uslubuyla yazmış,kesinlikle sıkılmadan sonuna kadar okunuyor.ilahi aşkı,fedakarlığı,gerçek sevgiyi her yönüyle muhteşem bir şekilde irdeleyerek bize anlatıyor.

Hayatın biricik anlamı olacak kadar derinden duyulan bir aşkın trajediye dönüştüğü bu romanda asıl sorgulanan, erdeme gideny olun zorluğudur. Erdeme giden yolda, insanın içinde hiç dinmeyen bir sızı gibi varlığını daima hissetiren yalnızlıklar, bekleyişler, ayrılıklardan doğan ve tahammülü trajediler doğuran çatışmalar yaşanacaktır.

Jerome bütün erdemlerini aşkıyla ayakta tutarken, Alissa gerçek erdemin her şeyden arınmış olması gerektiğine inanır. Yazar, insanı düşünmeye ve kendi hayatını tartmaya iten bu romanıyla, aşk ve aşk yüzünden çekilen acıyı merkeze alarak insan ruhunun en derinlerine inmeyi bir kez daha başarır.

Tercihlerini zor olandan yana kullananların yaşadığı iç fırtınaları gözler önüne seren; yazarın çarpıcı üslubuyla okuru silkeleyen Dar Kapı, unutulmayacak kitaplardan…

Karşısındakine kızkardeşi ile evlenmesini teklif edebilecek kadar hastalıklı bir zihinsel süzgeçe sahip Alissa, yıllarca aslında Jerome’u manipule ederek içinde bulunduğu acı denizine onu seven adamı da çekmiştir.

İlişkilerinde Jerome’a asla söz hakkı vermemiş ve kendi istediği doğrultuda son zamanlara doğru da kendini Tanrı’ya adama kisvesi altında iki ruha da iyice acı çektirmiştir.

Fedakarlık nedir? Aşk tam olarak bir kalıba sığabilir mi? Erdem ile aşk nasıl kavramlardır? Saf bir şekilde Tanrı’ya dönülebilir mi?

Dar bir kapı var ve bu kapıdan iki kişi geçemez. İncil’de bahsedilen yoldan geçebilmek için ya aşktan vazgeçilmek zorunda ya da… Tercih şıkları zor, insanı arafta bırakıyor.

Jerome her şeyini, her şey anlamına getirdiği aşkına adıyor bunun yanı sırasında Alissa, onu terk ederek dar kapıdan geçmesini istiyor.

Çok fazla anlam yüklediğimiz aşkın, trajediye dönüştüğü etkileyici bir kitap..

Dar Kapı pdf indir

Dar Kapı – André Gide yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir