Edebiyat PDF Kitap İndir,  Roman PDF İndir

Geç Kalmış Ölü pdf indir

Ayhan, Zafer’i arıyor. Issızlığın Ortasında romanının ertesindeyiz. İskenderun gibi büyülü bir şehirde. Ayhan, yine hatırlıyor, intiharı düşünüyor, arkadaşını soruyor. Gece, günbegün koyulaşıyor.

Devrime inananlar ve inanır gibi görünenler. Parayı konuşanlar, mağluplar ve debelenenler. Nemli gözlü kadınlar, türlü hoyratlıklar, hayatın bitmez tükenmez pisliği…Mehmet Eroğlu, devrimcilerin büyük romanını anlatmayı sürdürüyor.

Kaderini, memleketin kaderiyle bir gören, hayatını ancak ve sadece kurtarıcılıkla anlamlandıran devrimciler… Geç Kalmış Ölü, 1985 yılında Madaralı Ödülü’nü ve Orhan Kemal Armağanı’nı kazanan bir roman.

Geç Kalmış Ölü Sonun başlangıcı! Bu basmakalıp, ama trajik olmaya özenmiş benzetmeye sessizce gülüyorum. Trajik olmak; eski huyum. Yine de her şeyin bir başlangıcı ve sonu olmalı. Sonun başlangıcı, Ankara’dan ayrılmam. Sonun sonu ise, bu sabaha karşı, saat beşte, İskenderun’da bu otel odasında noktalanacak…

Arkadaşını aramak için yola çıkan Ayhan’ın öyküsü..

Evet, kitap böyle başlıyor, ama bu arayışın yolculuğu korkunun ve cesaretin kokusuyla tütüyor..

Öyle bir arayış yolculuğu ki, insanın kendisiyle yüzleşmesi, hesaplaşmasıyla birlikte, kendi arayışına dönüşmesini ve ardından kendini bulmasını anlatan derin, duygulu bir yolculuk öyküsü…

Ayhan’ım,Zafer ‘i arıyorum.

Ya da Zafer belki de ismim..

Kaybedilmiş kavgaları yeniden kazanmak için..

Sırtımda dayanılmaz bir ağrıyla, Iskenderun’da, bir otel odasında..

Ya da Adana -Antep arası sefer yapan eski bir otobüste..

Insanların ortasında ama yapayalnız, onu mu arıyorum kendimi mi?..

Içimde dalga dalga büyüyen intihar mı devrim mi ?

Geçmişimi kaybetmişken geleceğimi bulamıyorum.

Bildiğim tek bir şey var; artık dünyaya sığamıyorum..

Çözdüğümü sandıkça zorlaşan bir bilmecenin tam ortasındayım.

“Şimdiye ait değilim ben. Sonsuzluğa varmalıyım..”

Tanrı olmaya çalışırken Tanrı’dan sürekli yardım isteyen çaresiz, ölçüsüz bir adamın, tutkularının sınırsızlığında yuvarlanışının hikayesi.

MEHMET EROĞLU

1948 yılında İzmir’de doğdu. 1967’de liseyi, 1971’de ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi.

Aynı yıl sıkıyönetim mahkemesinde 141-142’den yargılandı ve sekiz yıla mahkûm oldu. Yazmaya 1974 yılında başladı. İlk romanı Issızlığın Ortasında 1979 Milliyet Roman Ödülü’nü kazanmasına rağmen, 12 Eylül darbesi nedeniyle 1984 yılına kadar yayımlanamadı.

1984 yılında Issızlığın Ortasında ve Geç Kalmış Ölü, 1986’da Yarım Kalan Yürüyüş, 1989 Adını Unutan Adam ve 1994’de Yürek Sürgünü adlı romanları yayınlandı.

Issızlığın Ortasında ve Geç Kalmış Ölü adlı romanları Orhan Kemal ve Madaralı Roman ödlerini kazandı. Uzun bir aradan sonra Ekim 2000’de altıncı romanı olan Yüz:1981’i yayınladı. Ankara’da yaşayan yazar, romanlarının yanı sıra televizyon ve sinema için çeşitli

senaryolar da yazmıştır.

Geç Kalmış Ölü pdf indir

Geç Kalmış Ölü pdf indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir