Edebiyat PDF Kitap İndir,  Roman PDF İndir

İlk Aşk, Son Törenler pdf indir

Günümüz İngiliz edebiyatının önde gelen isimlerinden Ian McEwan, kendisine Somerest Maugham Ödülü’nü kazandıran İlk Aşk, Son Törenler adlı öykü kitabında insan yaşamının belki de en sorunlu ve yakıcı dönemine eğiliyor.

Adına yeni yetmelik denen, saplantılarla, cinselliği keşfiyle, bilinmeyenin gizine duyulan merakla örülü o döneme. Bu öyküler salt can sıkıntısı yüzünden cinayet işlenebileceğini, yeni yetmelere özgü merakın cinsel sapkınlıklara yol açabileceğini, katışıksız kötülüğün dayanılmaz bir yalnızlığa deva olabileceğini gösteriyor.

McEwan yeni yetmelik sancılarını, sıradan insanın saplantılarını, sapkınlıklarını ve tekinsiz olana eğilimlerini bilim tarihi, Tarot kartları ve Commedia dell’arte’den oluşan şaşırtıcı bir kültürel yelpazeyle birlikte okura sunuyor.

Tümü de cinselliğin keşfi ana izleği etrafında toplanmış olan bu öykülerde tabuları kırmaya, toplumsal uzlaşımları yerle bir etmeye girişerek, bilinçaltımızda yatan, karanlık ve meşum olana yönelik doğal eğilimlerimizi harekete geçirmek için şok taktikler uyguluyor.

İlk Günah’ın dehşet verici farkındalığı, masumiyetin kötülükle lekelenmesinin kaçınılmazlığı ve bizzat sorgulanması kitaptaki bütün öykülerde karşımıza çıkıyor. Üstelik de öykülerden bazılarını sinemaya uyarlayan yönetmenleri cezbeden, görsel açıdan zengin bir anlatımla.

İlk Aşk, Son Törenler okuruna büyük bir edebi haz vaat etmesinin yanı sıra kabul görmüş estetik ve ahlaki normlara cüretkar bir başkaldırı niteliği de taşıyor…

İlk Aşk Son Törenler, Ian McEwan’ın 1970 yılından itibaren yazdığı, çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlanmış öykülerinden oluşan, yayımlanmış ilk kitabı.

Bu kitabıyla, 1975 yılında Somerset Maugham Ödülü’nü kazanmış.Kitabın bazı öyküleri sinemaya da uyarlanmış. Uzay Geometri adlı öykü, 2001 yılında baş rolünü Ewan McGregor’un üstlendiği bir televizyon yapımı olarak, izleyici ile buluşmuş.

Bir Dolap Adamıyla Konuşma adlı öykü ise Mariusz Grzegorzek tarafından sinemaya uyarlanmış.Kitaba ismini veren İlk Aşk Son Törenler öyküsü Jesse Peretz tarafından sinemaya aktarılmış.

Öykülerdeki yaratılan atmosferler sinemaya uyarlanmaya çok uygun gerçekten.Öykülerin ana teması cinselliğin keşfi, yerleşik değerlere başkaldırı üzerine şekillenmiş

İlk Aşk Son Törenler pdf indir

İlk Aşk, Son Törenler pdf indir yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir