Araştırma-İnceleme,  Siyaset PDF Kitap İndir

İmamın Ordusu (15 Temmuz Darbe Girişimi İncelemesiyle Birlikte) Ahmet Şık pdf indir

İmamın Ordusu, sembolleşmiş bir kitaptır. Türkiye’de “kitapların bombalardan daha tehlikeli” bulunduğu bir dönemde, yasaklara, baskılara karşı gerçeği savunmanın sembolüdür…Ahmet Şık’ın, gerçekler karanlıkta kalmasın diye ödediği bedelin sembolüdür. İfade özgürlüğüne sahip çıkmanın ve dayanışmanın sembolüdür.

İktidarın, Cemaat’in istediği her şeyi verdiği, Cemaate dokunanın “yandığı” günlerde Ahmet Şık, bu kitabı nedeniyle hapse atıldı. İmamın Ordusu, yayımlanmadan yasaklandı; Gazeteci yazarın daha önceden tutuklanmasına sebep olan Dokunan Yanar adlı kitabına içerik olarak oldukça benzeyen, Fethullah Gülen cemaatinin devlet içerisinde nasıl yayıldığını ve devletin içinde bir devlet olduğunu detayları ile gösteren bir kitap.

Özellikle Emniyet teşkilatı içindeki gelişmeleri, 1991, 1992, 1998 yılındaki soruşturmalar ve hepsinden aklanmaları, Cevdet Saral ve Osman Ak’ın Tele kulak yüzünden eline yüzüne bulaştırdığı soruşturma, Nuh Mete Yüksel’e kurulan komplo, Çağdaş Eğitim Vakfı’na kurulan komplo, eski polis müdürleri Hanefi Avcı ve Emin Arslan’ın tutuklanmasına sebep olan olaylar, Devrimci Karargah örgütü hakkında detaylı incelemelerin bulunduğu bu kitapta günümüz medyasının da bu olaylara karşı olan tutumu eleştiriliyor

Kitabı okurken; yaşanan olayların zamanla değişmesi, gerçeklerin ortaya çıkması, yapılanlar insanın aklına iki deyişi getirdi:

  • “Başlar ayak, ayaklar baş oldu.”
  • “Gün olur devran döner.”

Devran dönüyor, gerçekler ortaya çıkıyor ama bu süreçte kurunun yanında yaş da yanıyor. Toplumda güvensizlik ortaya çıkıyor. Böyle süreçlerin bir daha yaşanmaması dileğiyle birkaç alıntı:

“Naziler komünistler için geldiğinde sesimi çıkarmadım; çünkü komünist değildim. Sosyal demokratları içeri tıktıklarında sesimi çıkarmadım; çünkü sosyal demokrat değildim. Sonra sendikacılar için geldiler, bir şey söylemedim; çünkü sendikacı değildim. Benim için geldiklerinde, sesini çıkaracak kimse kalmamıştı.” Martin Niemöller
Kumpaslarla binlerce insanı yıllarca hapsetmiş, kimilerinin ölümüne neden olmuşlardı. Din – politika – para üçgeninde bir organizasyon olarak ABD’de çok fazla benzeri bulunan bu cemaat ya da şeffaf olmayan organizasyonu artık herkes arıyor.

Ahmet Şık, Ergenekon soruşturması kapsamında 3 Mart 2011 tarihinde gözetim altına alınarak 6 Mart 2011’de “Ergene kon terör örgütüne yardım etmek” suçundan tutuklandı. Soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz’ün talebiyle İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesince “kitap taslağına el koyma” kararı alındı. 23 Mart (2011) tarihli el koyma kararı uyarınca polis, kitabı yayımlayacağı belirtilen İthaki Yayınevi’ne baskın yaptı.

Kitabın elektronik ortamdaki taslağı alındı, orijinalı silindi. Çalışma, 2017’de Kırmızı Kedi tarafından yayımlandı. Kitabın daha sonraki baskılarına “15 Temmuz Darbe Girişimi İncelemesiyle Birlikte” kısmı eklendi.

Cemaatin 70’li yıllardan itibaren nasıl büyüdüğü, darbe yancılığı yaptığı, siyasi partiler ve diğer cemaatler ile olan ilişkilerinin de detaylı olarak anlatıldığı bu kitap, dönemi ve olanları merak edenlerin mutlaka okuması gereken kitaplardan biri.

İmamın Ordusu pdf indir

İmamın Ordusu (15 Temmuz Darbe Girişimi İncelemesiyle Birlikte) Ahmet Şık pdf indir yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir