Edebiyat PDF Kitap İndir,  Roman PDF İndir

Kasırga (Muz Üçlemesi 1) Miguel Angel Asturias pdf indir

Kasırga (Muz Üçlemesi 1), Bir yanda büyük Amerikan tekellerinin bakir ormanları sökerek açtığı muz tarlalarında çalışan işçiler, köylüler ve Yerliler; diğer yanda küçük toprak sahipleri ve onları örgütlemeye çalışan Amerikalı bir karı koca… Hepsinin üstünde ise kendini bu kez bir “kasırga”yla gösteren o amansız Doğa!

Guatemala darbeleri ve ihtilaller inden derleme unsurlarla işlenmiş dokümanlar karakteri taşıyor. . Komünizmle Mücadele Dernekleri, mezarları kendilerine kazdırılarak öldürülen sendikalı işçiler,halkı kırıp geçiren ücretli satılmış askerler,silahsız insanların inatçı direnişleri, iftira kampanyaları, kitle halinde tevkifler, sorgusuz sualsiz gruplar halinde kurşuna dizmeler, M. A. Asturias’ın bu en dramatik eserinin acıklı muhtevasını veriyorlar. Denilebilir ki, bu eserinde Astu­rias, diğer eserlerindeki kılı kırk yaran sanatçı yanını bırakmış, artık çıplak, en tesirli bir soy röportaj gerçekçiliğine yönelmiş durumda.

M. A. Asturias’ın, üzerinde en çok söz edilen bu eseri bütün kitapları içinde en vurucusu, en etkileyici sidir.

Bütün bu anlatılandan çıkan sonuç şu M. A. Asturias’ın eserlerinin kaynağı kendi milletinin halk kültürü ve milli kurtuluş sorunlarıdır.

Bu kültür ve bu çatışmalı hayatın tasvirini iç içe yürütürken, sömürücülere ve onuların zalim ortaklarına karşı açtığı savaşı da aynı yörüngede ısrarla yürütüyor.

Ona Nobel Armağanını verenler yalnız eserlerini değil, bu namuslu davranışını da müka­fatlandırdılar. Büyük yazar eserlerini birbiri peşine vermekte devam ediyor.

İki an yok mudur dalgıcın serüveninde!

Biri. dalmaya hazırlanırken, dilenci;

Öbürü, incisiyle görünürken. kral!

                                             BROWNİNG

 

Kasırga (Muz Üçlemesi 1) pdf indir

Kasırga (Muz Üçlemesi 1) Miguel Angel Asturias pdf indir yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir