Edebiyat PDF Kitap İndir,  Fantastik PDF Kitap İndir

Ölümsüz Öykü pdf indir

Kitapta üç uzun öyküyer almaktadır. Ölümsüz Öykü, Miçonun Öyküsü, Yakası Karanfilli Genç Adam. Tayfalar, miçolar, liman kentleri ve zengin tüccarlarla ilgili fantastik öğeleri konu alır. Ölümsüz Öykü İstanbul Tiyatrolarında sahnelenmiştir.

“Out of Africa” romanıyla ünlenen Danimarkalı yazar Karen Bilixen “Doğu Anlatım Biçimi”ni benimsemiş, yani “öykü içinde öykü” biçiminde bir ifade tarzı kullanıyor. Genel olarak “Doğu Anlatım Biçimi” diyebileceğimiz bu tarz anlatım, Batı Romanı’nda kullanılan “flash back”den çok farklı… Ya da şöyle diyeyim: “Flash back”, “öykünün içindeki öykünün, öykü içinde öyküsü”.

Özet

 

“Ölümsüz Öykü”de Mr. Clay, Kanton’daki mâlikânesinde ömrünün son günlerini geçirmektedir. Kentteki her şey onun mülkiyeti altındadır. Yaşlılığın da etkisiyle giderek artan ağrılarını dindirmek için, muhasebecisi Elişama’dan muhasebe kayıtlarını kendisine okumasını ister. O okudukça ağrılarını unutacak ve rahat bir uykuya dalacaktır. Ancak, bu okuma işleminden beklediği sonuç çıkmaz.

Yorgun bir akşamın sonrasında, Elişama’ya: “İnsanların yazdığı ve insanların okuduğu öyküler varmış. Onlardan oku bana” der. Elişama da, Tevrat’ın “Levililer” bölümünden okumaya başlar.

Ömrü para, kâr, zarar, muhasebe dörtgeninde geçen Mr. Clay, anlatılanların gerçekleşip gerçekleşmediğini sorgularken, bir başka öyküyü belleğinden devşirip değerlendirir. Gemiciler arasında “tevatür” haline gelmiş bir öykü vardır:

Bir tayfa uzun bir deniz yolculuğunun ardından bir gün sahile çıkmıştır ki, yaşlı bir adamın daveti ile kendisini onun evinde bulur. Mr. Clay, muhasebecisi Elişama’dan dinlediği ilahî metne koşut olarak, sıradan bir denizci öyküsünü gerçekleştirmek düşüyle harekete geçtiğinde, ağrıları bir anlamda diner.

Karen Blixen Kimdir

1885 yılında Danimarka’da doğdu. Karen Christenze ismi verildi. Danimarkalı soylu bir aileye mensup. Baron Bror-Blixen ile evlendi. Barones unvanı aldı.

1910’lu yıllarda kocasıyla Afrika’da kahve tarımı yapmaya çalıştı. Kocasının kendisini ihmal etmesi onu yalnızlığa itti. Maceracı avcı Denys Finch Hatton (Robert Redford) la tanıştı ve ona aşık oldu.

Birçok takma adla yazdı. Meryl Streep ve Isak Dinesen takma adlarından bazılarıdır.

 

ESERLERİ:

Benim Afrikam (Out of Africa)

Otlakların Gölgeleri (Shadows on the Grass)

Afrika’dan Mektuplar (Letters from Africa)

Ölümsüz Öykü pdf indir

Ölümsüz Öykü pdf indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir