Edebiyat PDF Kitap İndir,  Hikaye E Kitap İndir

Sessizliğin İlk Sesi pdf indir

İsa doğarken. İsa samanların üstünde. İsa Meryem anasının kucağında.isa meleklerin kanadında.lsa kut­sanıyor. İsa  keçisiyle. lsa çatal sopasıyla. isa’nın anlayışlı bakışları. isa’nın hoşgörülü yanakları. İsa. sen ey aziz babamız! isa Baba ve çocukları. Yüce İsa, iyi İsa. Çok yüce isa. pek iyi isa. isa tutuklanıyor: Kötü İsa, pis isa. İsa yalnız. İsa çarmıhta. İsa göklerde. İsa kutsal . isa haç.

Haç doğumlarda. Haç düğünlerde. Haç ölümlerde. Me­zarlarda haç. Haç Kudüs’te. Haç adsız asker anıtında. Evlerin ocak­ başında, yatakların başucunda haç. Haç Papa’nın göğsünde; göbeğinde, başında ve asasının ucunda. Dul kadının. Kız oğlan kızın boynunda haç. Haç tahtacılarda, bakırcılarda. Haç kuyumcularda. gümüşçüler de. Rabi benin alnında haç. Haç genelevin kapısında, genelevi işletenin iki meme arasında. Hippinin ayak bileğinde haç. Haç Kudüslü’nün Cezayirli ‘nin işportasında. Haçlı anahtarlıklar.haçlı künyeler, kirliliklerler; haçlı külahlar. Kilise mumlarına kakılmış haç; meyve tabaklarına. şarap bardaklarına işlenmiş; oturaklara. tavşan kızların popolarına; damgalanmış haç.

lsa’nın kutsal evine hoş geldiniz! Bu yepyeni evinde fabrikadan yeni çıkmış bu süt beyaz İsa’mız da bu yepyeni yeriniz de temiz ruhlarınızın bekçisi olsun. İsa sizi börtüden-böcekten.her türlü kötülükten korusun. Amin’

“Ey iyi insanlar! Sizler pek iyi bilirsiniz ki, bin gece ayini bir Pazar ayininin yerini tutmaz. Aziz babamız İsa Efendimiz sizleri Pazar ayinlerinde de kutsal evinde görmekten mutluluk duyacak, ruhlarınızı nura boğacaktır, ” demiş. Ama bu. durumu değiştirmemiş.

Papaz Efendi, kiliseye iki araba yeni mum getirtmiş.Çabuk çabuk tükenen mumların yerlerine yenileri dikilmiş, ar­tanlar yine depolara kaldırılmış. Yeni mahallede evler hala karanlık. Ama kilise. haftanın dört gecesi yüzlerce mumluk ampullerle aydınlatılıyor muşçasına aydınlık. Şimdi artık insanların ilk ayin gecesi üstlerine çöken uyuşukluktan. uykudan da eser yok.

“Evlerimiz ne zaman ışıyacak, yollarımız ne zaman düzelecek, ne zaman bizim de çok mumumuz, kandille­rimizde yağımız,lambalarımızda gazımız olacak?” diye sormuşlar birbirlerine.

“Bir isteğiniz?” diye soruyor. Sanki bütün dünya insanlarının bildiği bir dil var da, o dilde soruyor bunu. “Başka bir emriniz?” diyor ardından. Bu iki soru gümüşsü yeşillikteki bir ormanın sessizliğinde nerden çıktığı belirsiz bir acayip kuşun ötüvermesi gibi geliyor ona. Ağaoğlu’nun sessizliğin sesini yükselten ilk sesini duyduk duymadık demeyin.
-Füsun Akatlı-

Ağaoğlu’nun sahte değerlere, yanlış kalıplaşmış, kemikleşmiş insan tanımlarına karşı savaş açtığını Sessizliğin İlk Sesi tartışmasız biçimde ortaya koyuyor. Tartışmaya yanaşmadığımız, hep tabu saydığımız bizle sarmaş dolaş yaşayan engelleri, toplumun dikenleşmiş pürüzlerini sıralıyor.-Doğan Hızlan-

Sessizliğin İlk Sesi pdf indir

 

Sessizliğin İlk Sesi pdf indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir