Edebiyat PDF Kitap İndir,  Hikaye E Kitap İndir

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu pdf indir

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu’da, Behçet Necatigil’ in deyişiyle, “Olayları gönül adamına yaraşır şekilde bir bakışla gülünç taraflarından alan, kıvrak, sürprizli, esprili bir üsluba aktaran” Haldun Taner’in unutulmaz öykülerinden dokuzu var:

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu, Kantar Kâtibi Ali Rıza Efendi, Konçinalar, Ablam, Atatürk Galatasaray’da, Fraulein Haubold’un Kedisi, Eczanenin Akşam Müşterileri, Fasarya, Memeli Hayvanlar.

Dönemin komşuluk ilişkileri, kahvehane muhabbetleri, kapı önü sohbetleri, kadın erkek ilişkileri hepsi gözümün önünde yaşanıyor gibiydi . Öykülerin içeriği çeşitliydi; iskambil kartlarına, komşunun kedisine, bir eczanenin müşterilerine yazılmış mizah ve hiciv iç içe öykülerdi bunlar.

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu özeti

Dokuz hikayeden oluşan bu kitapta cumhuriyetin kuruluşunun toplumdaki taze dokunuşları her bölümde hissediliyor. Basit, göze çarpmayan, kıyıda köşede kalmış karakterleri keşfetmiş yazar.

Fasarya En uzun hikaye ama kendini hep yılmış, kaybetmiş olarak bulan bir adamın başından geçenler neredeyse her duyguyu yaşamamızı sağlıyor

Edebiyatımızın mihenk taşı yazarlarından Haldun Taner’in, kitaba adını da veren öyküyle beraber dokuz adet birbirinden güzel öyküsünü barındıran muazzam bir eser. Kitap sizi hiç sıkmıyor bunu belirteyim. Hatta bazen anlatılan öyküler kurgu mu gerçek mi diye tereddütte bile düşüyorsunuz.

Şişhane’ye yağmur yağıyordu, insanı 1950’li yıllara götüren Dokuz öyküden oluşuyor, o dönemin tedavülden kalkmış sözcükleri insana nostaljik bir atmosferde hissettiriyor. Almanca, İngilizce, Ermenice, Fransızca, Farsça kelimelerin arada sırada kullanılması aslında o dönemin karmaşasını ortaya koyuyor. Farklı ırklardan insanların yaşadığı bir İstanbul tablosu çizilmiş özellikle ilk öykü olan Şişhane’ye yağmur yağıyordu da.

Haldun Taner modern hikayeciliğinin en önemli temsilcilerinden biri olarak bir atın ruhsal halinin tahlilinden tutun bir ineğin sağılmasının felsefesini bile size okutturacak kaleme sahip.

Kitabın önemli öykülerinden bir diğeri olan Atatürk Galatasaray’da ise Haldun Taner’in Galatasaray Lisesinde okurken Atatürk’ün okulu ziyaret etmesinden yola çıkılarak kaleme alınan bir öyküdür. Fikirlerle desteklenen öykü gayet güzeldir.

Öykülerde genel olarak mizahi bir bakış açısı mevcuttur. Yazar, gözlemlediği olay ve durumları kıvrak bir dille hicvetmiştir. Bu da yazarın gözlem yeteneğini ve dil kullanımındaki ustalığını göstermektedir.

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu pdf indir

Şişhane’ye Yağmur Yağıyordu pdf indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir