Tutunamayanlar pdf indir
Edebiyat PDF Kitap İndir,  Roman PDF İndir

Tutunamayanlar EPUB İndir

Tutunamayanlar EPUB İndir, Kitap Oğuz Atay tarafından yazılmıştır. 2018 yılında basılmıştır. Kitabın alt başlığı Bütün Eserleri 1’dir. Edebiyat ve Roman kategorisinde bir kitaptır.

Türk edebiyatının en önemli eserlerinden biri olan Tutunamayanlar’ı Berna Moran, ” hem söyledikleri hem de söyleyiş biçimiyle bir başkaldırı” olarak niteler. 

  • Adı: Tutunamayanlar
  • Yazar: Oğuz Atay
  • Alt başlık: Bütün Eserleri 1
  • Baskı tarihi: Mayıs 2019
  • Sayfa sayısı: 724

Tutunamayanlar Kitabı Ön Okuma

“Bu mektup, neden geldi beni buldu?” diye söyleniyordu hafifçe. Demek, hafifçe söylenme alışkanlığı, o zamana kadar uzanıyordu. Demek, kendi kendine konuşma o gece yarısı başlamıştı. Çevresindeki eşyaya duyduğu öfkenin ifade edilemeyen sıkıntısıyla bunalıyordu. Selim, belki bu yaşantıyı, önde bir salon salamanje, arkada iki yatak odası, koridorun sağında mutfak sandık odası banyo, içerde uyuyan karısı ve çocukları, parasıyla orantılı olarak yararlandığı küçük burjuva nimetleri onu, nefes alamaz bir duruma getirmişti diye tanımlayabilirdi. Turgut, anlamsız bakışlarla süzüyordu çevresini henüz. Duvarlar, resim yaptığı dönemden kalma ‘eserler’le doluydu. Nermin çerçeveletmiş hepsini; benimle öğünüyor. “Resimlerini çerçeveletmişsin, iyi olmuş,” demişti Selim. “Ben değil, karım,” diye karşılık vermişti. Karısı odada yoktu. Bir resim aşağıda, bir resim yukarıda; bir duvar resimle doldurulmuş, bir duvarın yarısı boş: simetriyi bozmak için. Efendim? Efendim, derdi Selim olsaydı son heceye basarak. Ev sahibi de kızmıştı duvarların bu renge boyandığını görünce ama belli etmemişti. Tavana kadar aynı renk, böylece düzlemler daha kesin beliriyor, modern sanatın burjuva yaşantısına katkısı. Efendim? Oysa, ne güzeldi eskiden: tavana bir karış kala, bir parmak kalınlığında koyu renk, yatay bir çizgi çizilirdi; duvarın rengi orada biterdi işte. Selimlerin Ankara’daki evinde öyleymiş. Tek parti devrinin kalıntısı, fazla askeri bir düzen. O günlerde tavana kadar yükselen kitaplıklar yoktu herhalde; yatay çizgi kaybolurdu kitapların arkasında böyle olsaydı.

Tutunamayanlar EPUB İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir