Araştırma-İnceleme

Ustanın Dersi (Borges Ve Yapıtları) pdf indir

“Kaderimiz… korkunç değildir, çünkü gerçek değildir; korkunçtur çünkü değiştirilemez ve kaskatıdır. Zaman, yapıldığım maddedir. Zaman beni taşıyan bir nehirdir, ama ben nehirim; beni harap eden bir kaplandır, ama kaplan benim; beni yakıp yok eden ateştir, ama ateş benim. Eyvah! Dünya gerçektir. Eyvah! Ben Borges’im.” Kimdir Borges?

“Boş yere o kadar çok insan olan ben sadece bir kişi, kendim olmak istiyorum” der, bir öyküsünün sonunda. Gerçekten de okudukça, bir tek Borges’ten çok, bir Borges’ler ordusu ile karşı karşıyaymış gibi gelir insana. Anlamaya çalıştıkça labirent içinde labirentle, insanın sınırlarını zorlayan bir anlatım gücüyle karşılaşırız. Geçmişin her anı bir anda şimdiye, oradan da sonsuzluk içinde bir toz tanesine dönüşüverir…

Ustanın Dersi (Borges Ve Yapıtları) Ön sözü

24 Ağustos 1999, Arjantin’in en tanınmış ve en önemli edebiyat adamlarından biri olan Jorge Luis Borges’in doğumunun yüzüncü yıl dönümüdür. Otuz yıl önce, Harvard Üniversitesinde söyleşiler düzenlediği sırada çakışmıştı yollarımız. Eserlerini İngilizceye çevirmek için birlikte çalışmaya başladık ve sonra da arkadaş olduk. Şu an dönüp geçmişe baktığımda, Borges’in, hayatımın gidişatı üzerinde mucizevi bir etkisi olduğunu düşünüyorum.

Yayıncılar, tanışmamızın ilk birkaç ayı gibi kısa bir süre içinde, üzerinde birlikte çalıştığımız hikayelerin, şiirlerin ve denemelerin yeni baskılarını yapabilmek için birbirleriyle yarışır hale geldiler. 1968’in Nisan’ında ülkesine, Buenos Aires’e dönmeden önceki gün, birlikte çalışmak için beni ülkesine davet etti ve altı ay sonra orada, Borges’in Arjantinli yaşamının içinde buldum kendimi. Bu söz ettiklerimin hepsi, üzerinde çok şeyler anlatılacak bir büyük hikayedir.

“Ustadan Dersler” emsalsiz bir oluşumdur. Arkadaşlığımızın başlangıcında, seçilmiş şiirlerinin İngilizce baskısı üzerine birlikte çalıştığımız zamanlarda, Buenos Airesli editörü, merhum Carlos Frıas’a yazdığı bir mektupta beni “onlu begetter”(tek hamisi) olarak tanıtmıştı. Bu, İngiliz Edebiyatı eğitmeni olan iki adamın da hoşuna giden bir terimdi.

Elinizdeki kitabın girişini oluşturan bu hatıratı, aslında,1970 yılında birlikte, İngilizce yazdığımız 20 kelimelik bir metin olan Borges’in “Otobiyografik Makalesi”ne ek olarak yayımlamak istedim, fakat varisleri bu fikre sıcak bakmadı.

Kararlarının nedenine dair hiçbir açıklama yapılmadı ve böylece, 1988’deki çalışmanın anlaşılmaz nedenlerle, 1970’de Borges’le birlikte hazırladığımız eserle birlikte yayımlanmaya layık görülmedi. Oysa Arjantinli bir editör bu iki denemeyi ayrı ayrı yayımlayabileceğini söyledi.

Türk okuyucusunun uzun yıllardır yakından tanıdığı Borges’i daha iyi anlayabilmek için hazırlanmış bir kılavuz niteliğindeki bu kitabı okurlarımıza kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.

Ustanın Dersi (Borges Ve Yapıtları) pdf indir

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir