Araştırma-İnceleme,  Siyaset PDF Kitap İndir

Vur Emri (Bir Asteğmenin Tunceli Hatıraları) pdf indir

Vur Emri” 1985-86 yıllarında Tunceli’de Jandarma-komando Tim Komutanı olarak görev yapan gazeteci Ümit Zileli’nin anı ve gözlemlerini içeriyor. Bu bölümü “200” e “Doğru” dergisinde “Yakala ve Öldür” başlığı altında yayımlanan anılarında Ümit Zileli doğu insanının acılar, baskılar ve direnmeyle özetlenebilecek yaşamlarından kesitler sunarken askerlik dünyasının bilinmeyen yüzünü de büyük ölçüde gözler önüne seriyor.

985 Yılında Tunceli’de askerliğini yaptığı sırada başından geçenleri; olayların gerçekliğini bozmadan ve Kürt Sorunu’na ilişkin geleneksel bürokratik yorumların aksine, son derece realist olmakla birlikte, gayet sade ve okuyucuyu sürükleyen bir dille sunuyor Ümit Zileli.

Okudukça asker psikolojisini, devlet psikolojisini ve bölge halkının yaşananlar hakkındaki tavrını çok iyi anlıyoruz. Tunceli’de askerlik yapmış herhangi bir asteğmenin yaşadıkları değil sadece anlatılan, yıllardır süren ve kardeşi kardeşe düşman edilmek istendiği bir savaşın ortasında, herkesin gözü önünde olanlar karşısında, kin ile acıma duygusu arasında geçen zamandır.

Vur emri Kitap Özeti

Askerliğimi bitirdiğimden bu yana 10 yıldan fazla zaman geçti. “Vur Emri”nin ilk baskısından bu yana ise 8 yılı aşkın zaman geçmiş. Askerlik anılarımı yazdığım sıralarda toplumda ağırlıkları olan, kamu oyunu etkileyebilecek insanlara yaşadıklarımı anlatır, onların tepkilerini ölçerdi.

Genel olarak karşılaştığı tavır şöyleydi; önce inanmayan bir yüz ifadesi, sonra “vay canına, yapma yahu” tepkisi, dehşetle büyüyen gözler, başını iki yana sallayarak,” çık, çık” sesleri ve son olarak da ” gel şimdi yazma bunları, başını belaya sokma. İlerde yazarsın” telkinleri.

Gerçekten de bu insanların birçoğu Doğu Anadolu’yu, Tunceli’yi, Bingöl’ü, Diyarbakır ya da Şırnak’ı, Hakkari Yüksekova’yı, zap suyunu, Dicle’yi, Fırat’ı görmemişti. Görenlere gelince; onlar da yanlarında mülki erkan, o zavallı, o sefaletle ve de dayanılması mümkün olmayan terörün dehşetiyle koyun koyuna yaşayan insanların zor koşulmuş misafirperverliğini yaşamıştı.

Başlıca işleri, oturdukları sıcacık koltuklarda ahkam kesmek, Türkiyeyi sütunlarında ya da etkili ve yetkili zevatın teşrif buyurduğu üst düzey toplantılarda, kokteyllerde defalarca kurtarmaktı!.

Kitabımın önsözünde Güneydoğu sorunu, PKK gerçeği ve ülkeyi yönetenler ile ilgili görüşlerimi, düşüncelerimi son derece net bir biçimde anlatmıştım. Anılarımı yazarken soruna ve olaylara hangi gözle baktığımın bilinmesi açısından bugün de altına imza atacağım görüşlerimi bu ön söze aynen alıyorum.
Türkiye ulusal sınırları içinde bir bütündür.Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Ermeni, Rum.. Türkiye’de yaşayan, Türk
nüfusuna kayıtlı olan herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır ve yurttaşlık haklarından eşit şekilde yararlanır.

Vur Emri (Bir Asteğmenin Tunceli Hatıraları) pdf indir yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir