Hikaye E Kitap İndir

Yenilgi pdf indir

Yenilgi, 1955-65 arasında yazılıp da bir türlü vazgeçilemeyen ürünlerin toplamı idi…Vazgeçilemeyen ama biraz daha elden geçirilmek, biraz daha işlenmek gereksinimi doğuran ürünler. O yüzden de bir türlü yeni basımına karar verilemiyordu.

Çünkü,zaten kitaplaşırken,ikinci kopyaları olmadığı için, gazete ve dergi kesiklerinin yırtılması korkusu egemen olmuştu. Yoğun çalışmalar bir türlü, düzeltilmesine, işlenmesine zaman tanımıyordu. Ellerinde olanlar bilirler.      Başında bulunamamanın getirdiği bir çok dizgi yanlışı bile söz konusu idi o ilk basımda. Ve zaman, bazılarından vazgeçmeyi zorunlu hale getirmişti. Bazıları ise yukarıda belirttiğim gibi bir ilk aşkın özlem türküsü gibi sürüp gidiyordu.Benim için … Okuyucunun aynı sava katılıp katılmayacağını bilemem.

1981’de yazılan Şahini Avlamak ile Yaşanmış bir Olayın Öyküsü de gelince, Yenilgi’deki yazıları elden geçirme olanağı doğdu. Bazıları unutulmuştu. Vazgeçildi. Bazıları yeniden işlendi. Ama, konuyu, yapıyı hiç değiştirmeden. Çünkü bunların her biri, bir yazıcılık serüveninin oluşmasında birer basamak gibi geliyordu bana. Basamakları birlikte tırmanmayı istedim.

Bilmem o zamandan bu zamana taşınan özlem türküleri, okuyucuda aynı duygulan uyandırır mı?

Yenilgi Özeti

Hareket memuru düdüğünü çaldı. Elini tabloya uzattı. Kapıları kapatan siyah düğmelere basmak üzereydi. Tombalak bir kadın ayağını hasamağa uzattı. Parmaklarının hızını kesti. Yan gözle kadını izledi. Zorlanarak kendini yukarı çekişini bekledi. Gövdesi kap kalın kapıyı kaplayınca, parmakları titredi.O anda yükselen fısıltılar, incelerek kapıları örttü.

Vitesin gıcırtısıyla birlikte rölanti deki otobüs yürüdü Göz bebekleri yola dikilmişken, göz uçlarıyla yolcularını denetledi. Kendince her biri için çizdiği resimleri yeniliyordu belleğinde. Elinde fileyle hep aynı yere oturan ihtiyar kıpırdanıyordu. Kendi koltuğu belirlemişti dipteki yeri.

Bütün çevikliğiyle frene bastı. Otobüstekiler kay­kıldılar. Gıcırtılı duraksama,yerleşme hışırtılarıyla sürdü gitti. Volanı var gücüyle sağa kırdıktan sonra sövmek için başını çevirdi. Otobüsün çığlığından habersiz yürüyen ihtiyar kadını görünce yutkundu.

Dişleri. bütün sövgüleri ezdi dağıttı. Başını öfkeyle acıma arası salladı. «Hem sağır, hem de körsün be kadın,» diye söylendi gırtlağının derinlerinde. <<Yaşamak bu kadar önemli mi? Madem kendini kurtaramıyacak­sın, başkasının başını yakmak neden?

Onlarda iş olsa, böyle itin suratına tükürüp, kuyruğu apış arasında geri yollarlar. Yok efendim. Gammaz lığı sanat haline getirmişlerdir. Kim kimin eksiğini fısıldasa,sırtını sıvazlar, maaşına zam yaparlar.Eh.adamda bunu geçerli bir şey sanır. Sanmasın mı, maaşı artıyor.

Dostluk, insanlık para şimdi. Var mı pulun,dünya alem kulun, yok mu, cehennemdir yolun. Gönül diyor ki. bas şimdi frene, fırlat at şu iti camdan.Kucağı bebeli kadına da bir zarar gelirse! .. >>Başını salladı. Göz bebekleri daha bir açıldı. O düşüncelere daldıkça, otobüsün dev inisi yumuşuyordu sanki…. İyi okumalar

Yenilgi pdf indir

 

 

 

Yenilgi pdf indir yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir