Edebiyat PDF Kitap İndir,  Hikaye E Kitap İndir

Yüzüstü Düşler pdf indir

“Ali Balkız, Yüzüstü Düşler’de, toplumun modernleşmeye evrilmesiyle unutulmaya yüz tutmuş ve edebiyatımızda da ihmal edilmeye başlanmış olan kırsal yaşam ilişkilerini konu ediniyor.

Yazarın kendi köklerine eğilerek ve geçmiş yaşamların biriktirdiğiyle de yüzleşerek tutturduğu gerçekçilik çizgisi, onu edebiyatımızın ana damarına bağlıyor.”

Yüzüstü Düşler Kitap Özeti

Üç bacı gibiler. Üçü de hizmetçi. Kendi tanımlarıyla ev işleri işçisi. Üçü de evli. Toplasak üçünün on dört çocuğu var. Torunların sayısı henüz beş. Hâlâ düşler kuruyorlar. İkisinin kocası şirketten emekli, birininki hâlâ çalışıyor, bankada odacı.

Üçü de aynı mahallede oturuyor, kendi gece konduklarında. Üçünün de kocası biracı. Kömürlük boş bira şişeleriyle dolu. Ayda bir bakkala götürüp dolu şişelerle değiştiriyorlar.

Akşam üzeri işten çıkar çıkmaz, neredeyse yarım saat kadar yürüyerek Çiğdem Bar’a geliyor, burada buluşuyor, kapıdan girer girmez hemen sağdaki ilk masaya oturuyor, kahvelerini söylüyorlar. Bu saatte Çiğdem Bar’da onlardan başka kimse olmuyor neredeyse.Garsonlar onların geliş saatini bildikleri için birazcık gecikseler, gözleri yollarda kalıyor.

Yaldızlı Yeliz, hava atıyordu öbürlerine: “Biliyorsunuz benim ev sahibim milletvekili, hem de iktidardalar… Dün mecliste canı sıkılmış, iyice anlayamadım ama, çok kötü bir şey olmuş. Karısına anlatıyordu da, şöy­le kulak misafiri oldum…”

“Hadi hadi,” dedi Kırıtarak Nurgül; “Ne kulak misafiri olması, sen resmen dinlemiş sindir herifi… Şöyle kapı aralığına sinerek, elinde bez, oraları siliyormuş gibi yaparak…”“Yok kız,” diye yanıtladı Yaldızlı Yeliz; “Ekmek Kuran çarpsın ki dinlemedim. Duydum işte, öylesine… Öyle canı sıkkındı ki, kahve bile istemedi benden…”

“Ben biliyorum sebebini,” dedi Yaylı Yatak Meryem. “Neymiş?..” “He kız, haklısın valla… Dün akşam ne oldu biliyor musunuz?.. Sofra bezini silkeleyelim diye bahçeye çıktım. Baktım bizim sarmaşıkların öte yanında bir hışırtı… Hemen tanıdım.

Çorumlu Fadime’nin büyük oğlu Yücel, sin eklenip duruyor orada. Bu saatte bu oğlan buralarda ne arıyor diye kendime soracaktım ki; Fırıncının kızı şak diye pencere sini örtmez mi?.. O saat anladım olanları…

Yüzüstü Düşler pdf kitap indir

Yüzüstü Düşler pdf indir yandex

Kitabı PDF indirmek için Abone OL!

(sol alt köşedeki çana ve "izin ver" e tıklayın)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir